Teknoloji

Google Chrome, Kullanıcı İçin Harikalar Yaratmaya Devam Ediyor: Bellek ve Enerji Tasarrufu Modu!

Dünyanın en çok tercih edilen arama motoru Google Chrome, kullanıcıları için yeni geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Yeni güncellemeleriyle birçok özelliği açan Google Chrome’dan bu kez hafıza ve enerji tasarrufu modları taşındı. Google’ın iki yeni özelliğine bir göz atalım. ??

Google, geçtiğimiz Aralık ayında hafıza ve güç tasarrufu modları getireceğini duyurmuştu. Google Chrome kullanan tüm Mac, Windows, Linux ve Chromebook uygulamaları için yeni özellikler mevcuttur.

Güncelleme sonrasında kullanıma açılan hafıza ve güç tasarrufu modları kullanıcı tarafından otomatik olarak kullanıma sunulur. Özellik, Ayarlar menüsündeki Performans sekmesinden etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

Hafızadan tasarruf modu, Chrome’u kullanırken etkin olmayan sekmelerde hafızanın boşaltılmasına yardımcı olur. Bu sayede bellekteki diğer sekmelere ve bilgisayardaki diğer uygulamalara kaynak aktarımı arttırılabilir. Etkin olmayan sekmeler üstte sekmeli olarak kalır ve açıldığında otomatik olarak yüklenir.

Bahsi geçen sekmeler, hız göstergesi simgesiyle birlikte adres çubuğunda bulunur ve donmuş olarak belirtilir. Bellek tasarrufu modu, Chrome’un daha hızlı çalışmasını sağlar.

Google’ın verdiği bilgilere göre bu özellik hafıza kullanımını %30 oranında azaltıyor.

Enerji tasarrufu modunda, Chrome arka plan etkinliği ve görsel efektleri sonlandırılır. Bu, pil gücünden tasarruf etmeyi mümkün kılar. Güç tasarrufu modu ile laptop ücretlerinde %20 tasarruf sağlanır.

Bu özellik, bilgisayarın fişi çekildiğinde etkinleştirilecek şekilde ayarlanabilir.

Enerji tasarrufu modunda, Google Chrome size iki seçenek sunar.

  • Yalnızca pilim %20 veya daha az olduğunda etkinleştirin.

  • Bilgisayarın fişi çekildiğinde etkinleştirin.

Uygulamanızdaki Hafıza ve Güç Tasarrufu modlarını Chrome Ayarları-Performans sekmesinden aktif hale getirebilirsiniz.

haberergani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu