Ekonomi

NATO ve AB’den ‘Ukrayna’ yardımı’ mesajı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın ana gündemiyle düzenlenen AB Savunma Bakanları toplantısının ilk bölümüne eşlik etmek üzere geldiği AB Konseyi’nde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Savaş alanındaki durum zor ve bu da Ukrayna’ya desteği sürdürmeyi ve artırmayı daha da önemli kılıyor çünkü (Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin’in kazanmasına izin veremeyiz.” Stoltenberg sözlerini şöyle sürdürdü:

“Savaşlar öngörülemez, kimse bu savaşın nasıl ve ne zaman biteceğini bilemez. Ukrayna’ya ne kadar askeri destek sağlarsak, müzakerelerden kabul edilebilir bir sonuç çıkma ihtimalinin de o kadar yüksek olduğunu söyleyebiliriz.”

‘Yönümüzü Ukrayna’ya çevirmemiz lazım’

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Birlik üyesi ülkelerin Ukrayna’ya kendi stoklarından mühimmat tedarik etme aşamasını geçtiğini, Ukrayna’ya yardımın devamı için artık üretim kapasitesinin artırılması gerektiğini söyledi.

Üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik üye ülkeler ve sanayiler arasında görüşmelerin sürdüğünü belirten Borrell, bugünkü toplantıda bu sürecin ele alınacağını ve Ukrayna’da mühimmatın nasıl daha hızlı temin edilebileceğinin tartışılacağını belirtti.

Borrell, “Üretimimizin yüzde 40’ı yaklaşık 30 ülkeye ihraç ediliyor. Dolayısıyla bu, üretim kapasitesinin yetersizliğinden kaynaklanmıyor. Belki başka pazarlara sevkiyat yapmak yerine odağımızı öncelikli olan Ukrayna’ya çevirmeliyiz. ” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu