Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in Mesajı “Çin, Rusya-Ukrayna krizinin sonuçlarından dersler çıkarıyor”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Çin’in Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının sonuçlarını yakından takip ettiğini ve gelecekteki kararlarını etkileyebilecek dersler öğrendiğini söyledi.

Stoltenberg, Doğu Asya gezisi kapsamında Tokyo’yu ziyaret ettikten sonra Keio Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, “Japonya önemli bir küresel aktör, barışı aktif olarak destekliyor. NATO bunun için var.” dedim.

Terörden iklim değişikliğine, siber tehditlerden nükleer silahların yaygınlaşmasına kadar küresel sorunların arttığını belirten Stoltenberg, “Küresel düzen tehdit altında. Moskova ve Pekin otoriter bir muhalefetin ön saflarında yer alıyor.” dedi.

Ukrayna’ya yönelik saldırıların bir yılı doldurduğunu ve bunun Avrupa’daki barışı sarstığını belirten Stoltenberg, Kuzey Kore’nin füze denemelerinin uluslararası güvenliği de tehdit ettiğini, Çin’in Hint-Pasifik’te artan nüfuzundan endişe duyduğunu ifade etti.

Stoltenberg, Rusya’nın savaşı kazanması durumunda, “Moskova ve Pekin’e verilecek beyan, istediklerini kaba kuvvetle başarabilecekleri olacaktır” dedi. Bugün Avrupa’da olan yarın Doğu Asya’da da olabilir” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Savaşın sadece bir Avrupa krizi olmadığını, küresel güvenlik ve istikrara yönelik bir meydan okuma olduğunu belirten Stoltenberg, “Çin yakından izliyor ve gelecekteki kararlarını etkileyebilecek dersler çıkarıyor.” ifadeleri kullandı.

Haziran 2022’de Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi’ne Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Kore liderlerinin katılımını “büyüyen bağlarımızın bir kanıtı” olarak nitelendiren Stoltenberg, “Güvenliğimiz bölgesel değil küresel. Etrafımızda okyanuslar olsun. Ancak güvenliğimiz yakından bağlantılı ve tıpkı maliyetleri, çıkarları ve güçlükleri paylaştığımız gibi.” dedim.

kepsutajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu