İş

EYT kanun teklifi TBMM’ye sunuldu: 4 maddeden oluşuyor

Yaşlı Emekliliğine ilişkin düzenlemeyi içeren kanun teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu. AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT kanun tasarısının detaylarını açıkladı.

Akbaşoğlu, “Yönetmelik 4 maddeden oluşmaktadır. Yaşına bakılmaksızın istisnasız şartları tamamlayan emekli olur. Prim gün ve çalışma süresini tamamlayan emekli olur. Çalışan emekliye 5 puan destek primi verilir. Zorunlu emeklilik Kadroya alınan işçinin şartı kalkacak. En geç Salı-Çarşamba kanun çıkmasını bekliyoruz. Türkiye’de başvuranlar maaşlarını Mart’ta alacaklar”ifadeleri kullandı.Emin Akbaşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar:

Bugün tarihi bir gün. Çünkü bir sözümüzü daha yerine getirmenin mutluluğu içindeyiz. 5 adım atalım dedik. Asgari ücretle ilgili yasal düzenlemeyi, memur ve aylık düzenlemesini, 3600 ek gösterge düzenlemesini, 500 bine yakın sözleşmeli işçinin takıma ve EYT’ye geçişini yapacağız dedik. 2021 yılında 2022 bütçesini tartışırken bunlardan bahsetmiştik. Şimdiye kadar 4 tanesini hayata geçirdik. Sıra EYT’de dedik. Şu anda arkadaşlarımız AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak EYT ile ilgili kanun teklifimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuyorlar.

Tüm sosyal güvenlik sistemlerinde 3 temel aranır. Sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı, yaş durumu. Bu çerçevede kamuoyunda EYT adı altında oluşan platformların, derneklerin ve çeşitli yapıların talepleri söz konusu olurken, EYT platformları 2022 yılında hem AK Parti’yi hem de MHP’yi farklı zamanlarda ziyaret ederek taleplerini dile getirdi. , beyanatlarımızla birlikte, prim ve sigorta süresini doldurmanın yanı sıra yaşlı olan birçok kişinin taleplerini bizlere ilettiler. Yaş şartının kaldırılması talep edildi. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konunun çözümü yönündeki talimatı çerçevesinde çalışmaları ortaya koyduk ve Cuma günü yapılan müzakereler sonucunda teklifimiz kanundaki son şekliyle teklife dönüştü. Biz bu teklifi TBMM’ye sunduk. Öncelikle 2023 yılında 2 milyon 250 bin çalışanımızı doğrudan etkileyen bu değerli tarihi reformun bu konuda 5 milyon çalışanımıza dokunduğunu ve onların durumuna yönelik bir düzenleme içerdiğini söylemek isterim. Ekonomide büyük bir sıçrama yaparak seviyesini yükselten milli ekonomi modeli ve başarılı bütçe yönetimi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum.

Bu, güçlü bir iradenin, istikrarın ve güvenin, büyük ve güçlü Türkiye vizyonunun, güçlü Türkiye vizyonunun sonucudur.

3 şey ayarlıyoruz. 4 maddeden oluşan bir teklif. Bunlardan 2’si asliye, 1’i icraya ve biri de yürütmeye aittir. Sade, basit ve uygulaması kolay, genel ve kapsamlı bir biçimde, hakları genişleten, EYT’ye özgü bir düzenleme içermektedir.

YAŞ KURALI ÇIKARILDI

EYT platformlarımız yaş kuralının kaldırılmasını talep etti. Yaş yasağının kaldırılmasına ilişkin mevzuata göre prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran herkesin kendi mevzuatı çerçevesinde yaş sınırı olmaksızın emekli olma hakkı bulunmaktadır. SSK, Bağkur, Emekli Sandığı’nda geçerlidir. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yaş sorunu ortadan kalkacaktır. Yürürlükteki mevzuatla 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalılık süresini uzatan çalışanlar yaş şartı aranmaksızın emekli olacak.

İŞVERENLER DESTEKLENECEK

İkinci olarak çalışma hayatını desteklemek ve kayıtlarda sürdürmek, üretimin, ihracatın, ekonominin büyümesini desteklemek ve bu konuda kesintiye uğramamak için bu konudaki sosyal güvenlik primini işyerlerine getiriyoruz. bu konuda işyerlerine 5 puan getirmek, her çalışan emekliliği hak edip emekli olduktan sonra tıpkı işyerinde 10 gün gibi. Hazine, bu kanun teklifi kapsamında yeniden işe başlayacak durumda olan tüm çalışanlar için yaklaşık 500 lira destek vermeyi taahhüt ediyor ve yüzde 5 takviye primi veriliyor.

ALT YÜKLENİCİLER İÇİN KOLAYLIK

Üçüncüsü ise yaptığımız düzenleme ile kadroya geçen ve taşeron olarak bilinen yüzbinlerce arkadaşımızın tamamı için düzenleme yapıyoruz. Buna göre, 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 23-24’üncü maddesinde düzenlenen geçici emekliliğe hak kazanmaları halinde bu çalışanların iş akdinin zorunlu olarak feshedilmesine ilişkin yönetmeliği yürürlükten kaldırıyor, ister emekli olabilmelerini, isterse çalışabilmelerini sağlıyoruz. Emekliliği hak eden bir taşerondan işçi ekibine geçiş yapan çalışanlar için kendi yerlerinde. Bu konuda kanun teklifi kapsamında yüzbinlerce insanımızın zorunlu emekliliğini ortadan kaldırıyoruz.

Bu irade, Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu güçlü bir iradedir. AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak, sürecine kısaca değindiğim bu yaklaşım çerçevesinde, o 5. adımı atmak için elhamdülillah demekten mutluluk duyuyoruz. Bu teklifin tüm EYT’lilere ve emekçi kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

“SON SALI VEYA ÇARŞAMBA HUKUK OLACAK”

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecektir. 5 milyon kişiyi etkileyecek. 2023’te yaklaşık 2 milyon 250 bin insanımız emekliliği hak edecek. Emekliliği hak eden bireyler çalışmaya devam etme seçeneğine sahip olduğunda bunun nasıl tezahür edeceğini göreceğiz. Prim gün ve çalışma süresini dolduran tüm çalışanlar herhangi bir yaş sınırı olmaksızın emekliliğe hak kazanacaktır. Bu hafta EYT ile ilgili yasa tasarısını plan bütçe komisyonunda görüşmeyi planlıyoruz. Ayrıca herhangi bir ek içermeksizin sadece EYT yönetmeliği ile ilgili maddeleri içermektedir. EYT’nin en geç Salı veya Çarşamba günü genel kurulda yasalaşmasını bekliyoruz.

“ŞUBAT AYINDA RESMİ GAZETE YAYINLANACAK”

Şubat ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girse de emeklilik başvuruları SGK kurumlarına e-Devlet üzerinden veya şahsen, memur iseler kendi kurumlarına başvurarak yapılabilecek. Emeklilik dilekçelerinin başvuru takibini takip eden ayın başından itibaren emeklilik hakkı kazanılmaktadır. Mart ayı prestiji ile şubat ayında başvuru yapan tüm emekliler Mart ayında maaşlarını alma imkanına kavuşacak, hak kazanacak.

EYT’lilerin daha az maaş alacağı söylentileri yalan ve çarpıtmadır. EYT üyelerinin durumu da pek farklı değil. Mesele daha az maaş almak değil. Emeklilikte Cumhurbaşkanımız paylaştı, en düşük emekli maaşı 5500 lira bunun altında kimse maaş almaz. Yürürlükteki mevzuata göre hesaplanan aylıklarını kendi statülerine ve primlerine göre alacaklar. Bu konuda farklı bir değerlendirme hatasız değildir.

Tüm bakanlıklarda, kamu kurumlarında, belediyelerde, il özel idarelerinde ve bunlara bağlı şirketlerde taşeronluktan işçi kadrosuna geçiş yapan tüm çalışanlar bu konu kapsamındadır. Bu zorunlu emeklilik söz konusu olmayacak, kendi taleplerine bağlı. Taşerondan geçen arkadaşlarımız emekli maaşına hak kazanınca mecburen emekli oldular. Bu yönetmeliği kaldırarak onlara bırakıyoruz. Emekli olabilirler veya çalışmaya devam edebilirler.

Etki analizi teknik bir konudur, etki analizini Çalışma ve Maliye Bakanlığımız sunmuştur. Bu konular ilk imzacılar olarak sunulurken, ilgili bürokratlar da etki analizini plan bütçe kurulunun tüm üyelerine sunacak. Yürürlükte olan mevcut mevzuata göre söz konusu düzenleme hangisi ise o geçerlidir. Genişletici anlamda düzenleme yapıyoruz. Prim günü ve çalışma süresi mevcut yasalara uygun olacaktır. İki kuralı taşıyan herkes yaş şartını ortadan kaldırarak emekli olabilecek.

Yürürlükteki mevzuata göre, hangi statüde olursanız olun, çalışma günlerini ve primlerini tamamladıktan sonra yaşını bekleyen kişiler için yaş kuralını kaldırıyoruz. Bu süreçte, 8 Eylül’den önce sigorta başlangıcı getiren herkes, 1999 yılı doğum, askerlik borcu gibi borçlanma imkanlarından yararlanarak, şartlara göre bundan yararlanabilecektir.

Kıdem tazminatı karşılığı bulunmamaktadır. Çalışma ve Maliye Bakanlarımız bir araya geldi. Patronların yanı sıra işçilerin de mağduriyetlerinin giderilmesi adına dinamik ekonomik modelimizin kesintisiz devam etmesi için KGF kaynaklı doğrudan kıdem tazminatlarını işçilerimizin hesabına yatıracak model üzerinde çalışma yapılmıştır. uygun bir formül. Bu konuda en ufak bir sorun yoktur. Durma, devam et.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu